• Çakırca Hasan Paşa Cami Haziresi ve Hacı Ahmet Doğancı Haziresi

  • Hattat Mustafa Rakım Efendi Türbesi Restorasyonu

  • Karacaahmet At Mezarı Restorasyonu İnşaatı

  • Kısıklı Nur Baba Türbesi Haziresi Bakım Onarım İnşaatı

PROJE DETAYLARI

İlçesi

İstanbul Geneli

Temel Alan

Hizmet Yapıları Restorasyon İnşaatları

Yüklenici Firma

Drina İnşaat

Kontrol Mühendisi

Deniz KAHRAMAN

PROJE BİLGİLERİ

  • Çakırca Hasan Paşa Cami Haziresi ve Hacı Ahmet Doğancı Haziresindeki Kötü Durumda Olan Mezarların Kıblesinden Şaşmış Olanlar Dengeye Getirilmekte, Zemin Temizliği ve Düzenlemesi Yapılmakta, Mezar Taşı Temizliği Yapılmakta, Düşmüş Mezar Taşları Yerlerine Yerleştirilmektedir.

  • Hattat Mustafa Rakım Efendinin Türbe Yapısı, Kare Planlı Olup, Avlu Cephesindeki Duvarlar Bir Sıra Taş, İki Sıra Tuğla İle Almaşık Olarak Örülmüştür. Sokak Cephesindeki Duvarları İse Kesme Taştan Yapılmıştır. Kubbe Kasnaksız Olarak Duvarlara Oturmaktadır. Türbenin Kuzeydoğu Cephesinde Celi Sülüs Hat İle Yazılmış Mermer Bir Kitabe Vardır. Kitabede Şunlar Yazılıdır; “Sabıka Sadr-I Anadolu Ve Hazini Kelamül Rabani Hattat Mustafa Rakım Efendi Ruhiçün Fatiha 1241 (M.1826) Ketebehu Mustafa Rakım”. Sanki Kendisi Tarafından Yazılmış Olduğu İzlenimi Veriyorsa Da, Onun Ölümünden Sonra Öğrencisi Haşim Efendi Tarafından Yazılmıştır. Sokak Cephesinde Üç Penceresinin Üstünü Sınırlayan Bir Kitabe Levhası Daha Vardır. Yazı, Simetri Ekseni Üstünde Yerleştirilen Bir Madalyon Ve Bir Çelenkle Taçlandırılmıştır. Türbe İçte Sadedir. Türbede; Mustafa Rakım Efendi ve 1845 Yılında Vefat Eden Öğrencisi Haşim Efendi’ye Ait İki Sanduka Vardır

  • Nişancı Hamza Paşa Türbesi Ya da At Mezarı Açık Türbe Bir Yapıdır. Bu Açık Türbe, Gündoğumu Caddesi Üzerindeki Karacaahmet Türbesi’nin Sol Tarafında ve Geridedir. Türbe, Altı Granit Sütun Ve İnce Tuğladan Yapılmış Altı Kemer Üzerine Oturtulmuş Bir Kubbeden İbarettir. Kubbe, Altı Yüzlü Bir Kasnak Üzerindedir. Sütunlar Arasında Demir Şebeke Ve Kapısı Yoktur. Kitâbe Mevcut Değildir. Vakışar İdaresince 1972 Tarihinde Onarılmıştır.. Zemini Toprak Olan Türbenin Ortasında Şâhideleri Kırılmış Bir Mezar Kaidesi Vardır.

  • Kısıklıda Nur Baba Tekkesinin Kalan Tek Kısmı Olan Hazirenin Kötü Durumda Olan Duvarları Yapılmaktadır.

  • Selami Ali Efendi Türbesi Haziresinde Kötü Durumda Olan Mezarların Kıblesinden Şaşmış Olanlar Dengeye Getirilmekte, Zemin Temizliği ve Düzenlemesi Yapılmakta, Mezar Taşı Temizliği Yapılmakta, Düşmüş Mezar Taşları Yerlerine Yerleştirilmektedir. Mezarlık Duvarı Restorasyon Projesine Göre Yapılmaktadır.

  • Ayrılıkçeşme Mezarlığındaki Kötü Durumda Olan Mezarların Kıblesinden Şaşmış Olanlar Dengeye Getirilmekte, Zemin Temizliği ve Düzenlemesi Yapılmakta, Mezar Taşı Temizliği Yapılmakta, Düşmüş Mezar Taşları Yerlerine Yerleştirilmektedir. Mezarlık Duvarı Restorasyon Projesine Göre Yapılmaktadır.

FİZİKİ GERÇEKLEŞME

%99

Projeyi Oyla!

Düşünceni Paylaş

This contact form is deactivated because you refused to accept Google reCaptcha service which is necessary to validate any messages sent by the form.