• Fatih I. Etap İBB Mülkü Hazire ve Mezarlıkların Restorasyonu

    Hz. Ebu Said el-Hudri’ Kabri İstanbul İli, Fatih İlçesi, Ayvansaray Mahallesi, Kariye Türbesi Sokak üzerinde 2607 Ada 2 Parsel alanda bulunmaktadır.Sahabe-i Kiram’dan Hz. Ebu Said el-Hudri’nin kabrinin yer aldığı türbe, bugün müze olarak kullanılan, Osmanlı Dönemi’nde camiye çevrilmiş, Doğu Roma İmparatorluğu zamanında kilise kompleksi olarak inşa edilmiş olan Khora Manastırı’nın hemen arkasında, müzeye girişlerin yapıldığı kapının hemen bitişiğinde yer almaktadır.
    Türbeye ilk giriş, aynı zamanda müze girişlerinin yapıldığı Kariye Müzesi bitişiğindeki 222×43 cm boyutlarındaki dikdörtgen formlu sivri kemerli kapıdan sağlanmaktadır. Türbe, bu kapıdan girince hemen solda kalmaktadır. Türbeye giriş ise güney cephesinde bulunan 104 cm genişliğindeki dikdörtgen formlu kapı açıklığından sağlanmaktadır. Bu kapı açıklığı üzerinde özgün olmayan demir kapısı bulunmaktadır.
    İçerisinde iki adet mezarın bulunduğu türbenin, güney ve doğu duvarları karışık derzli moloz taş duvar örgüsüdür. Batı ve kuzey duvarları ise düzgün kesme taştan inşa edilmiş olup üzerinde, demir şebekelerle kapatılmış üç adet pencere açıklığı bulunmaktadır. Kuzey ile batı duvarı arasında kalan kuzeybatı duvarı pahlanmıştır.

PROJE DETAYLARI

İlçesi

Fatih

Temel Alan

Eski Eser Restorasyonu

Yüklenici Firma

İsyön İstanbul Yönetim Yenileme A.Ş.

Kontrol Mühendisi

Seval SAĞDIÇ

PROJE BİLGİLERİ

  • Türbe içinde iki mezar bulunmaktadır.

  • 3 adet kitabe bulunmaktadır.

  • Diğer kabir ise Nakşî Dergâhı postnişi Mehmed Ârif Efendiye aittir.

FİZİKİ GERÇEKLEŞME

%0

Projeyi Oyla!

Düşünceni Paylaş

This contact form is deactivated because you refused to accept Google reCaptcha service which is necessary to validate any messages sent by the form.