• Beyoğlu Okmeydanı Baruthane Binası Restorasyon İnşaatı

PROJE DETAYLARI

İlçesi

Beyoğlu

Temel Alan

Restorasyon

Yüklenici Firma

Mak Yapı San. Ve Tic. Ltd. Şti.

Kontrol Mühendisi

Elif YOLDAŞ,Sami UYSAL, Nevzat BARAN,H.Mehmet TOPALOĞLU, Hasan TORGUT

PROJE BİLGİLERİ

  • Toplam Arsa Alanı: 840 m² Toplam İnşaat Alanı: 380 m² Söz Konusu Alanda Baruthane Binası Metruk Durumda Olup Etrafında Gecekonduların Bulunduğu Gözlemlenmektedir. Okmeydanı Baruthanesi Yapısı Hakkında Yapılan Araştırmalar Neticesinde 21 Muharrem 986/1578 Tarihli Bir Hüküm İle ,Topçu Ocağı Bölükbaşlarından Mustafa’ya Yeniçeri Odalarının Bulunduğu Okmeydanı’nda Bir İmalathane Yapılması Emredildiği Bilgisi Elde Edilmiştir.

  • Okmeydanı Baruthane’sinin Bu Tarihlerde Kurulduğu Tahmin Edilmekte Olup Haziran 1596 Tarihinde Barut Üretimi Esnasında Çıkan Yangında İşçilerden Birkaçı Ölmüş ve Baruthane 17 Yıllık Üretimine Son Vermiştir.1596 Yılında Tahrip Olan Yapı Muhtemelen 1792 Yılında Yeniden Yapılmıştır.Sultan Mahmud (1808-1839) Döneminde Ateşli Silahlara Duyulan İlgi Artmış ve Bahriye Fişekhanesi Oluşturulmuş Olup Bu Dönemde Yapının Tekrar Kullanıldığı Düşünülmektedir.1896 Yılında Yaşanan Büyük Deprem Sonrası Uzun Bir Süre Onarım Görmemiştir.Çeşitli Kaynaklarda Yapının 1920’li Yıllarda Kuzey Deniz Saha Komutanlığına Ait Olduğu Anlaşılmaktadır.

FİZİKİ GERÇEKLEŞME

%25

Muhdes Eklenti Betonarme Yapıların Tamamı Yıkıldı. Özgün Kalmış Yapı Ve Malzemeler Koruma Altına Alındı. Çimento Harçlı Sıvalar Raspa Edilerek Özgün Taş Duvarlar Ortaya Çıkarıldı. Yapılar Yabani Ot ve Bitkilerden Arındırıldı. Yıkıntı ve Moloz Artıkları Temizlendi. Toprak Altında Kalan Özgün Yapıya Ait Bölümler Ortaya Çıkarıldı.

Deprem ve Benzeri Yüklere Karşın Yapı Askıya Alınarak Takviye Edildi. Yapı Çevresi Özgün Kotlarına Getirildi. Yapının Özgün Döşemeleri Ortaya Çıkarıldı. Yapının Yıkılan Bozulan Kısımları Özgün Malzemeler İle Tamamlanmaktadır.

Projeyi Oyla!

Düşünceni Paylaş

This contact form is deactivated because you refused to accept Google reCaptcha service which is necessary to validate any messages sent by the form.