• Beyazıt Meydanı Çevre Düzenleme İnşaatı

PROJE DETAYLARI

İlçesi

Fatih

Temel Alan

Çevre Düzenleme

Yüklenici Firma

Taşyapı-Reskon Çevre Düzenleme Adi Ortaklığı

Kontrol Mühendisi

Ramazan ÇAĞLAR (İnşaat Müh.), Fatih GÜL (Elektrik Müh.), Murat YÜKSEL (Makina Müh.), Celalettin UÇAR (Harita Müh.), Hilal Özdemir ŞAHİN

(Peyzaj Mimari)

PROJE BİLGİLERİ

  • Proje alanı, İstanbul ili, Tarihi Yarımada olarak bilinen Fatih ilçesi sınırları içerisinde olup yaklaşık 23 hektarlık (228.400 m²) bir alanı kaplamaktadır. Beyazıt Meydanı ve Çemberlitaş Meydanı ile bu meydanlara erişimi sağlayan Ordu Caddesi, Yeniçeri Caddesi, Divanyolu Caddesi, Vezneciler Caddesi ile Fuat Paşa Caddesi’ni kapsamaktadır. Proje çalışmalarına 13.12.2017 tarihinde fiili olarak İstanbul Üniversitesi önünden başlanmış olup 450 gün süre ile tamamlanması planlanmaktadır.

  • Projede, 5000 m² mermer, 60000 m² granit ve 10000 m² bazalt taş olmak üzere toplamda 75000 m² doğaltaş döşeme yapılacaktır. Darulfünün geçidi girişindeki Bedaş binaları ve Karakol yapısı korunmuş, ön cephe duvarları ve korkulukları yenilenmiştir. Bedaş binası altındaki tescilli sarnıcın ön cephesi cam duvar ile çevrelenerek sergilenmesi ve korunması sağlanmıştır. Meydan içerisinde Çınaraltı ve Marmara Kıraathaneleri eski yerlerinde konumlandırılmış ve bu yapılar tek katlı taşınabilir hafif yapılar olarak tasarlanmıştır.

  • İstanbul Üniversitesi ana giriş kapısı önünde, meydan alanını ve çevredeki anıtsal yapıları izleme amaçlı seyir basamakları tasarlanmıştır. Basamaklar arasında duvar üstü ve ahşap oturmalar bulunmaktadır. Engelli kullanıcıların meydandan Besim Ömer Paşa Caddesi’ ne ulaşabilmeleri için yeşil doku ile çevrelenmiş rampalı bir geçiş oluşturulmuştur. Basamak sistemini tamamlayan kaskatlı saksı sistemi ile meydandan üniversite kapısı yönüne doğru bakıldığında, görünen sert tasarım ögeleri bitkisel tasarımla desteklenerek yumuşatılmıştır.

FİZİKİ GERÇEKLEŞME

%35

Proje Çalışmalarına Beyazıt Meydanı İstanbul Üniversitesi ana girişi Profesörler Konuk Evi önünden fiili olarak 05.12.2017 tarihinde başlanılmıştır. Kademeli olarak proje Çalışmalarına Beyazıt Meydanı İstanbul Üniversitesi ana girişi Serasker Kapısı önünden devam edildi. Aynı zamanda proje kapsamında bulunan 2 adet tarihi sarnıcın temizliğine Arkeoloji Müzeler Müdürlüğü denetiminde 13.12.2017 tarihinde başlanıldı.

Projede ki kurul kararları doğrultusunda Arkeoloji Müzeler Müdürlüğü denetiminde başlatmış olduğumuz çalışmalar neticesinde 2 numaralı sarnıçta temizlik çalışmalarının sonuna gelinmiş olup müzenin raporu doğrultusunda rölöve, retorasyon ve konservasyon projelerinin hazırlanma çalışmalarına tarafımızca başlanılmıştır. Yapılan çalışmalar esnasında meydanda bulunan taşların sökümü dikkatli bir şekilde yapılarak paletlenip stoklandı.

Projeyi Oyla!

Toplam:120 Oy
Ortalama: 2.9
Beğeni: (58.17%)

Düşünceni Paylaş