• 569 Ada 1 Parselde bulunan Emir Hoca Medresesi Restorasyonu işi

PROJE DETAYLARI

İlçesi

Fatih

Temel Alan

Eski Yapılar

Yüklenici Firma

Taşyapı İnşaat   Sanayi Ve Ticaret  A.Ş

Kontrol Mühendisi

CEMAL SARI(İnşaat Müh)-Sami UYSAL(Elektrik Müh.)- Murat YÜKSEL(Makina Müh.)- Akın BARUN(Harita Müh.)- Hasan TORGUT(Peyzaj Mim.)

PROJE BİLGİLERİ

  • Fatih İlçesi Molla Hüsrev Mahallesinde Taştekneler Sokak İle Emir Hoca Sokakların Kesiştiği Köşede Bulunan Yapı Alanı 309 m² Lık Bir Alana Sahiptir. 2 ve 17 Parseller İle Komşudur.

  • Yeniden İhyası Tuğla Hatıllı Yonutaşı Almaşık Duvar Olarak Küfeki Taşı İle İnşaa Edilecek Olup, Kapı ve Pencere Sövelerinde, ve Giriş Basamaklarında Marmara Mermeri Kullanılacaktır. Islak Hacimlerde De Zemin ve Duvarlar Marmara Mermeri Kullanılacaktır. Ahşap İmalatlarda (Kapı ve Pencere Dogramaları) 1. Sınıf Meşe Kerestesi Kullanılacaktır.

  • Yapımı Tamamlandığında Toplam 10 Adet Bağımsız Oda, Açık Bahçe Alanı ve Emir Hoca’nın Kabri Bulunacaktır. Bağımsız Bölümler İçinde Kadın ve Erkek Tuvaletleri, Mutfak, Kafeterya, Sergi ve Sunum Bölümleri, Isı ve Aydınlatma Kumanda Odası ve İdari Personel Odası Bulunmaktadır.

  • Odalar Yaklaşık 10 m² Civarlarında Olup, Tek Katdır. Çatı Örtüsü Tonoz Üzerine Kurşun Kaplamadır. Restorasyon Projesi Çizimi Aşamasında, Yapı İle İlgili Belgeler Kullanıldığı Gibi, Döneme Ait Diğer Medreselerin Karakteristik Özelliklerinden Faydalanılmıştır.

  • Emir Hoca’nın Kabri, Mevcut Yerinde Korunacak Olup, Kabir De Yenilenecektir. Ziyaretçilerin Rahatlıkla Ziyaretlerini Gerçekleştire Bilmeleri İçin Kabir Etrafında Ziyaret Alanı Olacağı Gibi, Çevre Duvarında Kabri Gören Pencere Bırakılacaktır. Yapı Yol Kotunun Üstündedir. Bahçe Alanı İçinde Bulunan ve Aşırı Derecede Deforme Olmuş Olan Kuyu, Sembolik Olarak Yerinde Bırakılarak Yenilenecektir.

FİZİKİ GERÇEKLEŞME

%69

Rekonstrüksiyon Olan Projede Temel Duvarları Tamamlanmış Olup Yapı Beden Duvarlarının İnşaası Devam Etmektedir.

Yapı Beden Duvarlarının Tamamı Bitirilmiş Olup, Üst Yapıyı Oluşturan Aynalı Tonozlar Da Bitirilmiş Olup, Kirpi Saçak Yapımına Başlanmıştır. Tonozlarda Horasan Tesviye Tabakası, Su Yalıtımı ve Kurşun Altı Çamur Sıvaları Büyük Oranda Bitirilmişdir. Kurşun Çatı Örtüsü Yapım Aşamasındadır.

Projeyi Oyla!

Düşünceni Paylaş

This contact form is deactivated because you refused to accept Google reCaptcha service which is necessary to validate any messages sent by the form.